T.C Sağlık Bakanlığı
Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Güncelleme Tarihi: 25/06/2018

bilkentsehir.jpg

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SAĞLIK KAMPÜSÜ BAŞKENT ANKARA’DA

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük kamu-özel işbirliği projesi Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün 2018 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü. 1 milyon 312 bin metrekare kapalı alanı ile tek seferde inşa edilen dünyanın en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyor. 3 bin 704 yataklı Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünde, dev projede sona yaklaşıldı. Yatak kapasitesi branşlara göre farklı dağılım gösterecek. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü'nde Genel Hastane, Ana Hastane Binası, Kalp ve Damar Hastanesi, Nöroloji Ortopedi Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi olmak üzere toplam 9 hastane yer alıyor.

EN İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILACAK

Binalar otomasyon sistemiyle donatılacak. Kampüsteki hastaneler en ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak. Kampüste, 1.077 adet tek kişilik oda, 622 adet çift kişilik oda yer alacak. Her odanın tuvaleti, banyosu ayrı olacak, her odada televizyon, buzdolabı, refakatçiler için yatak olabilen ayrı oturma grubu yer alacak. Türkiye'nin en özellikli ameliyatları burada olacak. Yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlarda donanıma sahip ameliyathane sayısı 131. Her branştan 1.011 poliklinikte hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan yoğun bakım ünitesi ise 700 yatak kapasitesine sahip. Kemoterapi ünitesi 127 koltukla, diyaliz merkezi 38 yatakla, iyot tedavi servisi 10 yatakla hizmet verecek. En modern teknolojilerle donatılan 7.400 metrekare alan üzerine kurulu laboratuvarlarda ve 17.500 metrekare alan üzerine kurulu görüntüleme hizmetleri alanlarında aynı anda yüzlerce tıbbi test ve görüntüleme işlemi yapılabilecek.