T.C Sağlık Bakanlığı
Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Güncelleme Tarihi: 20/04/2018

bilkentsehir.jpg

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SAĞLIK KAMPÜSÜ BAŞKENT ANKARA’DA

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük kamu-özel işbirliği projesi Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nde birinci aşama bitti. 2018’de kampüste yer alan şehir hastanesinin hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün kamu-özel işbirliğiyle hayata geçireceği Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün yüzde 74'ü tamamlandı. İkinci etap inşaatın ise yüzde 86’sı tamamlandı. Proje aşamalı olarak devreye alınıyor. İlk aşaması olan Sağlık Bakanlığı hizmet binası geçtiğimiz yıl teslim edildi. İkinci aşama olan sağlık kampüsünün üç kulesi ve tanı teşhis destek alanlarının 2018’de açılması planlanıyor. İlk etapta Genel Hastane, Nöroloji Ortopedi Hastanesi, Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, Tanı Teşhis Binasının ilgili kısımları ve Radyasyon Onkolojisi’nden oluşan birimler hizmete girecek. 

MODERN TESİS, YÜKSEK KALİTE

Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü olma özelliğini taşıyan toplam 3 bin 704 yatak kapasiteli dev projede sona yaklaşıldı. Toplam 1 milyon 313 bin 944 kapalı alana sahip kampüste 3 bin 704 yatak kapasitesi branşlara göre farklı dağılım gösterecek. Bu kapsamda, genel hastane 562, kadın hastalıkları ve doğum 564, çocuk hastalıkları 580, ortopedi 507, kalp ve damar hastalıkları 441, onkoloji 588, yüksek güvenlikli adli psikiyatri 100, fizik tedavi ve rehabilitasyon 300 yatakla hizmet verecek. Binalar otomasyon sistemiyle donatılacak. Kampüste, 1.077 adet tek kişilik oda, 622 adet çift kişilik oda yer alacak. Her odanın tuvaleti, banyosu ayrı olacak, her odada televizyon, buzdolabı, refakatçiler için yatak olabilen ayrı oturma grubu yer alacak, Yoğun bakım ünitesi 150’si yenidoğan, 550’si erişkin yatak kapasitesine sahip olacak. Diyaliz merkezi 38 yatakla hizmet verecek.