T.C Sağlık Bakanlığı
Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ELAZIĞ ŞEHİR HASTANESİ FİNANSAL KAPANIŞ TÖRENİ

Güncelleme Tarihi: 19/12/2017

ELAZIĞ ŞEHİR HASTANESİ FİNANSAL KAPANIŞ TÖRENİ

 

Elazığ Şehir Hastanesinin Finansal Kapanışı diğer finansal kapanışlardan farklı bir niteliğe sahiptir.

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü uhdesinde Kamu Özel Ortaklığı modeli ile hayata geçirilen Elazığ Şehir Hastanesinin finansal kapanış töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. Yılın son günlerinde gerçekleştirilen bu kapanış ile Elazığ Şehir Hastanesi için 288 Milyon Euro kredi ülkemize getirilmiş oldu.

Elazığ Şehir Hastanesinin Finansal Kapanışı diğer finansal kapanışlardan farklı bir niteliğe sahiptir. Bugün gerçekleştirilen törenle ülkemizde ilk kez bono ihracı ile bir kredi sözleşmesi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Garantörler MIGA ve EBRD ile bu konuda işbirliği yapılmış olup, ülkemizde ilk defa yeni bir kredi iyileştirme aracı kullanıldı. Bononun büyük kısmı 20 yıl vade ile ihraç edildi. Uluslararası piyasalarda projelerin çevresel, sosyal ve yönetimsel niteliklerini inceleyen kuruluş tarafından, projenin çevresel ve sosyal faydaları değerlendirilerek Elazığ Şehir Hastanesinin bonosu Yeşil Bono (Green and Social Bond) olarak tasdik edildi.

·         IFC (Dünya Bankası)

·         MUFG (Japon Bankası)

·         İntesa  (İtalyan Bankası)

·         ICBC  (Çin Bankası)

·         FMO (Hollanda Kalkınma Bankası)

·         Proparco (Fransa Kalkınma Bankası)

·         Siemens Bank ( Almanya Bankası) gibi Avrupa ve Asya’dan pek çok banka Elazığ Şehir Hastanesine finansman sağladılar.

Temmuz Ayı sonrası T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü projeleri için;

·         Eskişehir Şehir Hastanesi’nin, 344 Milyon Euro

·         İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin 769.600.000 Euro ve

·         Kocaeli Şehir Hastanesi’nin 233.134.731 Euro’luk finansal kapanışları yapıldı.

Bu törenle son 3 aydaki 4’ncü finansal kapanış yapılmak sureti ile son çeyrekte 1.65 Milyar Euro’luk sözleşme imzalanmış olmaktadır. 

Elazığ Şehir Hastanemizde;

·         880 Yataklı Ana Hastane

·         150 Yataklı YGAP

·         60 Ünitlik ADSM ile

·         Toplam: 1038 Yatak bulunmaktadır. 

347 dönümlük bir alanda yer alan sağlık yerleşkesinin, konumu itibari ile ulaşım açısından herhangi bir problemi bulunmamaktadır. Bu açıdan projenin, hizmete alınması noktasındaki hızı diğerlerine nazaran daha avantajlı bir konumda yer almaktadır. Tek kişilik odalarda WC, banyo, elbise dolabı, buzdolabı, TV, çalışma masası ve sandalyesi ile yatak olma özelliğinde refakatçi koltuğu sayesinde hasta ve yakınının mahremiyetini üst seviyede sağlayan beş yıldızlı otel konforunda sağlık hizmetinin 2018 yılı yazında vatandaşlara ulaştırılması planlanmaktadır.